Wraz z początkiem nowego roku rozpoczęliśmy zdobywanie szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. 18 stycznia wyruszyliśmy pociągiem do Boguszowa Gorce, aby wejść na pobliski Chełmiec. Według dawnych pomiarów i przy ustalaniu szczytów do KGP wysokość góry wynosiła 869 m n.p.m. Okazało się jednak, że punkt pomiarowy znajdował się na 18-metrowej wieży widokowej. Tym samym po korekcie Chełmiec liczy 851 m n.p.m. i jest drugim co do wielkości szczytem Gór Wałbrzyskich po Borowej (853 m n.p.m.)*
Od głównego dworca kolejowego wiedzie na górę zielony szlak, który prowadzi przez centrum Boguszowa. Co najważniejsze, cała trasa jest bardzo dobrze oznaczona. Tuż za ostatnimi domami, wzdłuż szlaku rozpoczyna się droga krzyżowa Trudu Górniczego. Po ok. 4 km dochodząc do Rosochatki mamy do wyboru dwa szlaki na kontynuowania podejścia. Możemy iść nadal łagodnym zielonym szlakiem lub wybrać szlak żółty, który jest krótszy, ale za to nachylenie jest większe. My wybraliśmy tę drugą opcję. Śniegu było coraz więcej, ale nie przysparzał on problemu w podejściu. Po ok. 15-20 minutach zameldowaliśmy się na samym szczycie. Widoczność z góry jest ograniczona ze względu na otaczające wierzchołek drzewa. Na szczycie znajduje się krzyż milenijny, budynek nieczynnego schroniska im. dr. Orłowicza z wieżą, która jest udostępniana turystom w okresie letnim oraz Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Po krótkim pobycie, rozpoczęliśmy zejście łagodniejszym zielonym szlakiem.
Góry Wałbrzyskie to ciekawa i godna polecenia alternatywa dla Ślęży na weekendowy wypad dla mieszkańców Wrocławia i nie tylko.
Dworzec Boguszów Gorce |
Fragment żółtego szlaku |
Wspaniałe widoki, dla których warto wędrować... |
Widok na Wałbrzych |
Na szczycie - Chełmiec zdobyty :) |
Boguszów Gorce |
Boguszów Gorce - ratusz |
Wideorelacja z wyprawy => Relacja z wyprawy na Chełmiec
Więcej informacji:
- Historia Chełmca + archiwalne zdęcia
- Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej "Góra Chełmiec"
*Chełmiec - wikipedia